Resmi Tatiller 2022


Anma günleri ve kutlamalara katılmak ya da tatil fırsatarını değerlendirmek gibi amaçlarla birçok insan “Resmi tatiller ne zaman?” sorusunun cevabını araştırır. Tatiller, çalışanlar için olduğu kadar öğrenciler için de önemlidir. Ailelerin birbirleri ile keyifli vakit geçirmesi için tatiller en uygun zamanlar arasındadır. Türkiye resmi tatiller, tarihleri ve hangi tatilin ne kadar sürdüğü ile ilgili bilgi almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 


2022 Resmi Tatiller

Tüm Resmi Tatiller


Türkiye’deki tüm resmi tatillerin listesini aşağıda inceleyebilirsiniz. 

●     Yılbaşı - 1 Ocak Cumartesi

●     23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

●     1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

●     Ramazan Bayramı - 02-04 Mayıs

●     19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

●     15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

●     Kurban Bayramı- 08-12 Temmuz

●     30 Ağustos Zafer Bayramı

●     29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Milli Bayram Tatilleri

Ülkemizdeki milli bayramların listesi aşağıdaki şekildedir. 

●     23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

●     30 Ağustos Zafer Bayramı

●     29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cumartesi gününe denk geldiği için 2 gün sürer. 30 Ağustos Zafer Bayramı ise Salı gününe denk gelir ve 1 günlük bir tatil süresi ortaya çıkar. 19 Mayıs Gençlik Bayramı Perşembe günüdür. Fazladan izin hakkınız yoksa, hafta ortasını tatil olarak değerlendirebilir veya kutlamalara katılabilirsiniz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını hafta sonu ile birleştirerek ideal uzunlukta bir tatil süresi ortaya çıkarabilirsiniz.23 Nisan Tatili


Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu sene cumartesi gününe gelir. Ardından hafta sonu nedeniyle 24 Nisan Pazar da tatil olur. Kendiniz izin hakkı kullanmadığınız sürece, 22 Nisan tatil sayılmaz.


Çocuklarla Tatil Yapmanın Püf Noktaları


Eğer çocuklarınızla tatil yapmayı düşünüyorsanız, daha keyifli ve rahat bir şekilde geçmesi için aşağıdaki püf noktalara dikkat edebilirsiniz:

●     Çok sıcak zamanları değil, yaz başı veya sonu gibi sağlık açısından daha uygun zamanları tercih edebilirsiniz.

●     Her ihtimale karşı, seçtiğiniz bölgeye yakın eczane veya sağlık merkezi olmasına dikkat etmelisiniz.

●     Çocuğunuzun beslenme düzenini değiştirmeyecek şekilde hazırlıklı olmaya özen gösterin. Bu durum özellikle küçük çocukları olan ebeveynler için geçerlidir.

●     Yola çıkış programınızı çocuğunuzun uyku düzenine göre ayarlamaya dikkat edin. Özel araçla seyahatte bunu yapmak daha kolaydır. Otobüsle yapılan seyahatlerde ise daha az trafik olan zamanları seçebilirsiniz. Her iki yolculukta da emniyet kemeri veya gerekli ise çocuk koltuğu kullanımına dikkat edin.

●     Çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği her şeyin yedeğini bulundurmalısınız. Kirli ve temiz kıyafetler ve hatta bebek bezi gibi eşyalar için ayrı ayrı poşetler/çantalar bulundurmak  faydalı olacaktır.

●     Seyahat öncesinde çocuğunuza genel bir sağlık kontrolü yaptırmak ve sürekli kullanılan veya gerekli olabilecek ilaçları yanınızda bulundurmalısınız.

●     Güneş koruyucu krem ve ekipmanlar, sivrisinek kovucu losyonlar yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken eşyalardır. Son olarak çocuğunuz havuz veya denizde iken veya yakınlarında iken kesinlikle yalnız bırakmamalısınız. 


19 Mayıs Tatili

19 Mayıs, 2022 yılında Perşembe gününe denk gelir. Dolayısıyla bir günlük bir tatil söz konusudur. Dilerseniz cuma günü izin alarak hafta sonu ile tatilinizi birleştirebilirsiniz. 18 ve 20 Mayıs tarihlerinde bir tatil söz konusu değildir.


Samsun’da Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması nedeniyle, tarihi anlamda önemli bir şehirdir. Tarihi ve turistik birçok gezi noktası mevcuttur. 

●     Şahinkaya Kanyonu

●     Bandırma Vapuru Müzesi

●     Göğceli Camii - Tarihi Ahşap Çivisiz Cami

●     Gazi Müzesi

●     Kuş Cenneti

●     Samsun Kent Müzesi

●     Amisos Mezarları

●     Atakum Sahili


 30 Ağustos Tatili

Zafer Bayramı tatili Salı gününe denk gelir. İstenildiği durumda Pazartesi günü için de izin alınarak Hafta sonu ile birleştirilerek, konumunuza yakın bölgelerde 3 günlük bir tatil yapabilirsiniz. 31 Ağustos günü resmi olarak tatil değildir.


En İyi Günübirlik Tatil Rotaları

●     Safranbolu, Karabük

●     Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir

●     Göynük, Bolu

●     Sapanca Gölü, Sakarya

●     Kapadokya, Nevşehir

●     Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya

●     Amasra, Bartın.

●     Sapanca, Sakarya

●     Odunpazarı, Eskişehir

●     Erdek, Balıkesir

●     Beypazarı, Ankara

●     Büyükada, İstanbul 


29 Ekim Tatili

Cumhuriyet Bayramı tatili Cumartesi gününe denk gelir. 28 Ekim günü öğleden sonra yarım gün tatildir. Yarım gün izin alınarak hafta sonu ile birleştirerek 3 gün tatil yapılabilir.


Ankara’da Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Yerler

●     Anıtkabir

●     Ankara Kalesi

●     Anadolu Medeniyetleri Müzesi

●     Rahmi M. Koç Müzesi Ankara

●     Etnografya Müzesi

●     Kızılay Meydanı

●     Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park

●     Ulucanlar Cezaevi Müzesi

●     Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci Meclis)


15 Temmuz Tatili

2022 resmi tatilleri arasında bulunan Demokrasi ve Milli Birlik Günü olan 15 Temmuz, Cuma gününe denk gelir. Hafta sonu ile birleştirilerek 3 gün tatil yapılabilir.


Dini Bayram Tatilleri

Dini bayram tatilleri Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı olmak üzere iki tanedir. Bu bayramlar her yıl heyecanla beklenir. Özellikle bayramla beraber gelen tatil, dinlenme ve sevdiklerinizle vakit geçirmek için çok iyi bir fırsattır.


Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

2022 yılının 01 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramı’nın arife günüdür. Ramazan Bayramı’nın ilk günü ise 02 Mayıs Pazartesi günüdür. Pazartesi günü ile başlayan Ramazan Bayramı 3 gün sürer. 04 Mayıs Çarşamba günü ise Ramazan Bayramı’nın son günüdür.


Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

2022 yılının 08 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı’nın arife günüdür. Kurban Bayramı’nın ilk günü ise 09 Temmuz Cumartesi günüdür. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı’nın bitişi ise 12 Temmuz Salı gününe denk gelir. Resmi olarak toplamda 4,5 gün tatil olur.


Diğer Tatil Günleri

2022 resmi tatiller kaç gün ve ne zaman olduğu her zaman merak edilen bir konudur. Özellikle tatil planı yapacak kişilerin doğrudan ilgilendiği resmi tatiller büyük önem taşır. Türkiye resmi tatiller konusunda oldukça fazla özel güne sahip bir ülkedir. Dini bayramlar, 23 Nisan, 1 Mayıs gibi günler bunlardan sadece bazılarıdır. Resmi tatiller ne zaman sorusunun cevabını bu yazıyı okuyarak en ince detayına kadar görebilirsiniz.


Yılbaşı Tatili

2022 senesinin ilk günü olan 1 Ocak tarihi hafta sonu Cumartesi gününe denk gelir. Pazar günü ile birlikte toplamda 2 gün tatil yapabilirsiniz. 31 Aralık tarihi resmi tatile dahil edilmez fakat 2 Ocak günü yılbaşı tatili ile birleşir.


10 Kasım Resmi Tatil mi ?

10 Kasım Atatürk’ü anma günü 1938 senesinde saat 09:05’te hayata gözlerini yuman Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk anısına her sene tutulan ulusal bir yastır. 10 Kasım günü Türkiye resmi tatiller arasında yer almaz. Aynı şekilde 9 Kasım ve 11 Kasım da resmi tatil değildir.


1 Mayıs Resmi Tatil mi ?

1 Mayıs dünya üzerinde birçok ülkede resmi tatil olarak kabul edilir. Türkiye’de ilk olarak 1923’te resmi olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında ise Emek ve Dayanışma Günü adıyla kutlanmaya başlanmıştır. 2009 Nisan tarihinde TBMM’de onaylanan 5892 sayılı yasanın, resmi gazetede yayınlanması sayesinde 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmiştir. 1 Mayıs resmi tatili ile bankalar, kamu kurumları gibi bazı kurumlar 1 gün süreli çalışmaz. Ancak bu resmi tatile 30 Nisan ve 2 Mayıs dahil edilmez.


Karın Tadını Çıkartacağınız En İyi 5 Kayak Merkezi

 Resmi tatiller hangi günler diye bakmak herkesin dikkat ettiği bir durumdur. Özellikle kış ayına gelen resmi tatillerde kayak merkezinde yapılacak tatil, tüm senenin yorgunluğu atmak konusunda birebirdir. Türkiye’deki resmi tatiller arasında yer alan yılbaşı tatili kayak merkezine gitmek için en uygun zamandır. Bu noktada Türkiye’deki en iyi kayak merkezlerini tercih etmek tatili daha keyifli geçirmenizi sağlar. Türkiye’de kayak merkezi denilince akla Uludağ Kayak Merkezi gelir. 24 adet kayak pisti bulunan Uludağ Kayak Merkezi İstanbul’a yakın olması sayesinde de oldukça rağbet görür. Diğer yandan, Palandöken Kayak Merkezi de kayakseverler tarafından sıkça ziyaret edilir. 22 adet pisti bulunan kayak merkezinde kış sporlarını doyasıya yapabilirsiniz. Erciyes Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi ve Ilgaz Kayak Merkezi de Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri arasında yer alır. Siz de resmi tatillerin keyfini kayak merkezlerinde çıkarmak isterseniz holimax.com adresine girerek erken rezervasyon yapabilirsiniz.